Búrky a ohňostroje
Neočakávané hlasné zvuky a náhle zmeny tlaku vzduchu pravdepodobne upozornia mačky na nebezpečenstvo. Môžu ich upozorniť na blížiace sa situácie, ktoré môžu vyžadovať, aby mačka bojovala alebo ušla.
Reakcia mačiek na hlasné a prudké zvuky je evolučnou odpoveďou. Zatiaľ čo ľudia sú tiež prekvapení zvukom, môžeme tvrdiť, že hluk nám neublíži, na rozdiel od mačiek. Mačky môžu tiež spájať hlasný zvuk s negatívnymi zážitkami. A niekedy nie je logické vysvetlenie ich reakcie.
Aj keď nemôžete ovládať každý hluk, môžete naplánovať určité situácie, napríklad ohňostroje a búrky. Odporúčame obmedziť Vašu mačku v miestnosti, kde sa cíti pohodlne a ďaleko od hluku.

kočka

Vysokofrekvenčné zvuky
Hlasné zvuky, záblesky a duny nie sú jedinými zvukmi, ktoré môžu stresovať mačky. Vysokofrekvenčné zvuky, ako napríklad pískanie čajových kanvíc a dokonca aj zvuk našich hlasov, môžu spôsobiť úzkosť.
Vedci tvrdia, že mačky počujú širokú škálu zvukov vrátane vysokých zvukov. To znamená, že mačky počujú veľa zvukov, ktoré my nemôžeme.

kočička

Silné vône
Môže nám pripadať vôňa mäty príjemná, ale je to silná vôňa, takže vaša mačka nemusí zdieľať vaše nadšenie. Čuch mačky je asi 14 krát silnejší ako je to u ľudí. Mačky vykazujú pri narodení dobre vyvinutý čuch dokonca aj veľmi dobrý sluch.

koťátko

Čistiace prostriedky a éterické oleje
Mačky sú veľmi citlivé na aerosóly. Majú citlivé dýchacie systémy a keď dýchajú tieto typy chemikálií, môžu spôsobiť reakciu a dokonca viesť k astme alebo chronickej bronchitíde.
Čistiace prostriedky, ktoré silne voňajú za borovicami alebo bieliacou látkou sú tiež nepríjemné. Najlepšie je nepoužívať tieto typy čistiacich prostriedkov. Namiesto toho sa rozhodnite pre jemný čistiaci prostriedok vhodný pre domácich miláčikov, najlepšie taký, ktorý nie je aromatický.
Dúfame, že sme Vám pomohli a budete sa vyvarovať veciam čo Vaše mačky stresuje.

4.3/5 - (3 votes)