Pes, škrečok, rybičky, morča, potkan, poprípade korytnačka, alebo vtáčik. Tieto zvieratá patria k tým bežným, po ktorých deti túžia. Menej často sa stáva, aby rodičia svojmu dieťaťu zaobstarali mačku. Je to ale škoda, pretože toto zvieratko má mnoho výhod.

kočička
 
Nebezpečná mačka?
 
Mnoho rodičov sa obáva, že mačka je nebezpečná,. Používa svoje pazúry, je nevyspytateľná, a preto môže dieťaťu ublížiť. Podľa môjho názoru, však môže ublížiť rovnako, ako akékoľvek zviera s pazúrmi a zubami. Takže stopercentnú istotu „bezpečia“ budete mať asi len pri rybičkách. Podobne ako u psa, je dôležitá správna výchova, a to ako vášho dieťaťa, tak mačky. Dieťa musí pochopiť, že ide o živého tvora, takže ho nemôže ťahať za uši, chvost a keď chce mačka pokoj, tak ho musí aj dostať. Na druhej strane je tu mačka, ktorú musíte už od mačiatka viesť k tomu, že na hranie a lovenie slúžia iba hračky, nie ľudská ruka, či krk.
 
Pes verzus mačka
 
Rodičia väčšinou nechcú psa svojim deťom dovoliť z dôvodu, že je potrebné sa oňho starať. To samozrejme i o mačku, no celková starostlivosť je omnoho jednoduchšia. S mačkou napríklad nemusíte chodiť von. Ak potrebujete odísť na dva dni, nie je najmenší problém s tým, nechať zviera doma. Nasypete mu do misky viac granúl, vody a váš miláčik ani nepostrehne, že ste odišli. Pri psovi je to trošku komplikovanejšie, pretože ho len ťažko naučíte používať záchod, s čím mačky nemajú žiaden problém.

mačky
 
Na záver
 
Na záver, by som rád upozornil na jednu dôležitú vec. Ak sa rozhodnete svojmu dieťaťu zaobstarať zvieratko, pristupujte k nemu so všetkou zodpovednosťou. Ak dieťa stratí záujem, nemalo by skončiť v útulku, alebo na ulici. Počítajte s tým, že mačka žije pätnásť až dvadsať rokov, pes približne desať až pätnásť. Ak už sa pre zvieratko rozhodnete, určite sa poobzerajte aj v zvieracích útulkoch, kde na nový domov, čakajú stovky nechcených zvierat.