Pri slove paleta si najčastejšie väčšina ľudí predstaví klasické drevené palety, ktoré sa dlhé roky využívali v rôznych skladových priestoroch. Ako však postúpila doba, prišlo sa na to, že tieto palety sú síce z prírodného dreva, ale ich využitie nie až na toľko priaznivé, ako ich zloženie. Drevené palety sa totiž to, kvôli drevenému materiálu dokážu veľmi rýchlo opotrebovať alebo zničiť. S ich kratšou životnosťou sa spája zároveň aj riziko, že manipulácia s nimi nebude jednoduchá a pracovník sa dokáže jednoducho zraniť alebo si spôsobiť nejaký úraz. Ekvivalentom, ktorý môžete zvoliť namiesto drevených paliet sú palety plastové. Možno sa práve chytáte za hlavu, že ako môžu byť palety z plastu šetrnejšie než tie drevené, a to najmä voči prírode. Moderné prepravné palety z plastu sú však recyklovateľné a fungujú na princípe podpory cirkulárnej ekonomiky. To znamená, že všetky plastové palety, ktoré sú poškodené, úplne zničené alebo jednoducho opotrebované sa rozoberú, rozložia alebo roztavia a vyrobia sa z nich nové palety. Takýmto spôsobom sa predchádza plytvaniu a podporuje sa i zabraňovaniu celosvetovému problému s udržateľnými materiálmi.

drevené palety

Jednou zo spoločností, ktorá takéto moderné recyklovateľné palety ponúka, je Schoeller Allibert. Táto spoločnosť okrem iného vyrába aj rôzne ďalšie prepravné riešenia a obaly, ako sú kontajnery, prepravky alebo vedrá, pričom všetko z recyklovateľných materiálov. Ide o spoločnosť, ktorá je dlhoročným bojovníkom za ekologické riešenia v logistike a všetky prepravné obaly vyrába s prihliadnutím na ich najdlhšiu možnú životnosť a odolnosť, aby sa mohli využívať aj na niekoľko použití. Ich obaly vďaka tomu dokážu poslúžiť niekoľko rokov bez väčších známok poškodenia a k ich recyklácií sa pristupuje až naozaj po maximálnej možnej miere využitia, opotrebovania alebo zničenia.

rôzne druhy paliet

Vrátane recyklácie sa snažia aj o zníženie uhlíkovej stopy, prostredníctvom vytvárania paliet, ktoré sa dokážu na seba efektívne naskladať. Po vyložení tovaru sa dajú navyše ešte viac zložiť, čo šetrí prepravný priestor a náklady vynaložené na cestu. Pokiaľ by ste chceli vyskúšať takéto moderné plastové palety, cena sa odvíja od konkrétneho typu, veľkosti, nosnosti a iných parametrov. Cenová ponuka teda závisí aj podľa toho, pre aké odvetvie je daná paleta prispôsobená a či má na sebe nejaké špeciálne dodatky vo forme úchytov, prípadne ďalších prvkov uľahčujúcich manipuláciu. Pre bližšie informácie o cene si môžete vyžiadať cenník na webovej stránke Schoeller Allibert.