Prišiel som do Tbilisi posledný deň augusta 2017 a objavil som neuveriteľné (anomálie z slov Gruzíncov) teplo a úplne zažltnuté okolité kopce, ktoré boli evidentné aj pri približovaní sa ku hlavnému mestu Gruzínska. Plán na preskúmanie Tbilisi bol naliehavo nahradený plánom na únik z tepla. Noc v hoteli Hostel Gruzínsko, ktorý bol vybraný kvôli svojej lacnosti a blízkosti železničnej stanice, v noci v tomto malom, nepohodlnom, nevetranom a tmavom mieste spôsobil len ranný únik do chladu. (Určite neodporúčam tento hotel, pretože som videl nejaké ubytovanie na spanie v Indii a toto bolo horšie.) Ako sa dostať do Tabatskuri?

gruzie

Z Tbilisi do Borjomi
Do Borjomi z Tbilisi sa dostanete autobusom z autobusovej stanice alebo vlakom. Vlak ide o hodinu dlhšie ako autobus (4 hodiny na ceste), ale ticho a lacno – 2 lari. Prvý vlak odchádza o 6:30. Jazda pohodlne, mäkké sedačky dvoch v radách, pri okne je krásna, je tu málo ľudí.

Borjomi – Bakuriani
Borjomi je jedným z najznámejších stredísk Gruzínska a miestom vzniku nemenej známej minerálnej vody. Elektrický vlak z Tbilisi sa zastaví na stanici Borjomi Gruzovaya a hneď pred stanicou sa nachádza malý vlak s tromi autami. V ňom sa musíte previesť. Pre pohodlie je v pláne polhodinová prestávka medzi príchodom elektrického vlaku z Tbilisi a odchodom vlaku do Bakuriani. Takže z Borjomi do Bakuriani, malý vtipný vlak chodí dvakrát denne cez úzkorozchodnú železnicu, ktorá bola už otvorená v roku 1902. Cesta sa plazí po kopcoch, celá cesta trvá 2,5 hodiny. A opäť lacné – 1 GEL na výlet v starom aute (nie je tak staré) a 2 GEL v novom (nie je tak nové).

kavkaz

Bakuriani je v zimnom období obľúbené lyžiarske stredisko. A v sovietskych časoch tu existovalo známe sanatórium pre deti s astmou a inými pľúcnymi ochoreniami. Miestny vzduch (okolo hustých borovicových lesov) sa považuje za liečebný. Od jari do jesene je miesto menej populárne, ale napriek tomu turistické. Pešia turistika, jazda na koni, jazda na štvorkolkách, atď.  Počas "mimo sezónu" ceny bývania sú oveľa nižšie.