Čo patrí do povinnej výbavy auta, určuje zákon číslo 105/2018 Z.z.. Podľa jeho aktuálneho znenia, je to autolekárnička, reflexný odev, výstražný trojuholník a náhradné koleso.

trojúhelník
 
Prvú vec, ktorú vám policajti pri kontrole povinnej výbavy skontrolujú, je autolekárnička. Tá musí byť v prvom rade v záruke. Obsah autolekárničky je oficiálne rozdelený do štyroch modulov.

  1. ošetrenie malých rán a odrenín
  2. ošetrenie rán, popálenín a krvácania
  3. ošetrene zlomenín a poranenie kĺbov
  4. ochranu záchrancu a postihnutého pred šírením nákazy pri ošetrení a resuscitáciou
  5. čo musí každý z modulov obsahovať, upresňuje vždy aktuálny zákon.

 
Najnovšie predpisy určujú i to ako musí vyzerať obal lekárničky. Okrem týchto vecí, sa v nej musí nachádzať aj karta prvej pomoci, ktorá jednoducho vysvetľuje ako postupovať pri konkrétnych typoch zranení.
Pri kúpe autolekárničky dávajte pozor na to, pre aký typ vozidla je určená. Takzvaná motolekárnička, je určená pre motocykle. Ďalším názvom je autolekárnička, jedna však patrí do osobných a nákladných áut a tá druhá do vozidiel hromadnej dopravy.

výměna pneu
 
Náhradné koleso musí byť samozrejme funkčné. Ak by sa aj nenachádzalo v povinnej výbave, asi každý uzná, že nie je na škodu. Koleso musí mať disk a pneumatiku predpísané pre konkrétny typ vozidla. Okrem samotného kolesa, sa vo vašom vozidle musí nachádzať aj náradie, ktorým ho vymeníte. Teda kľúč na matice a zdvihák.
 
Výstražný homogenizovaný prenosný trojuholník musí byť schválený podľa predpisu EHK 27. to si všímajte najmä pri jeho kúpe.
 
Podľa zákona sa vo vozidle musí nachádzať reflexný bezpečnostný odev. Nemusí ísť teda iba o vestu. Môžete použiť tiež bundu, pláštenku, overal, či nohavice. Základom je, aby sa akýkoľvek z týchto kusov oblečenia, nachádzal v dosahu z miesta vodiča.
 
Čo už v aute nemusíte voziť
Ťažné lano, žiarovky a poistky a správa o nehode už nepatria do povinnej výbavy automobilu. Správu o nehode však radšej v aute nechajte. Potrebovať ju budete ak sa stanete účastníkom dopravnej nehody. Ak ju nebudete mať, hrozí vám pokuta do výšky 60 eur.