V dnešnom svete kde v budúcnosti neje isté či bude dosť ropy na poháňanie aut, sa začínajú hľadať nové zdroje paliva pre automobily. Jednou z veľmi dostupných alternatív je použiť zemný plyn. V auto sa upraví špeciálne na používanie tohto paliva. A však má to aj svoje nevýhody. Medzi ne patrí napríklad zápach alebo aj nebezpečenstvo pri výbuchu pri havárii.
Dnes začali automobilky pomalí presúvať svoje záujmy na obnoviteľne zdroje palív ako je elektrika. Postupne sa začalo do tejto iniciatívy zapájať čo ďalej viacej automobiliek. Jednou z najznámejších je Tesla. Samozrejme k autám poháňané elektrikou patri aj svoje výhody aj nevýhody.

tesla

Výhody

·         Asi najväčšiu výhodou je ušetrené peniaze za palivá. Keďže automobilky ako tesla má niektoré svoje elektrické stanice úplne zadarmo.
·         Ďalším dôležitým bodom je spomenúť znečisťovanie prírody. V tomto prípade je to nulové, keďže auto poháňané elektrikou nevypúšťa do ovzdušia žiadne splodiny.
·         Rýchlosť,  to poteší každého vodiča ktorý má rad trošku svižnú jazdu. Je to spôsobené tým že tieto motory majú maximálny záber pri zošliapnutí pedála čo je úplne iné ako benzínové ktoré zaberajú postupne.
·         Dojazd v týchto autách je skoro rovnaký ako v benzínových alebo v naftových autách. Rádovo sa jedná o stovky kilometrov prejdených na jedno nabitie.

auto

Nevýhody

·         Jedno z najväčších mínusov je cena, ktorá sa pohybuje okolo státisíce eur. Tieto vozidlá sú preto také drahé lebo to nie je vyrábané masovo. Elektrické autá ešte nie sú úplne bežnou vecou. Po Slovensku sa ich počet počíta na desiatky.
·         Nabíjanie, jedná z vecí ktoré ešte nie je úplne vyriešené. Jedno dobíjanie môže trvať aj 2 hodiny dokiaľ sa batéria doplní na sto percent. Vtedy je čas si prečítať noviny alebo zájsť na pumpu na kávu.
·         Úspora paliva je tiež dôležitá, napríklad si nie vždy môžete dovoliť mať v aute zapnutú klimatizáciu. Keďže každá vec ktorá ide na elektriku ju berie z batérii.