Práve ste si kúpili vlastný dom alebo byt a uvedomujete si, že vás čakajú perné chvíle pri prerábke starého balkóna a terasy? Terasku či balkón si samozrejme môžete vynoviť svojpomocne s využitím recyklovaných predmetov alebo doplnkov alebo celú realizáciu zveríte odborníkom, ktorí vám vypracujú plán a vyhotovia celý projekt na kľúč.

terasa

Na samom začiatku je určite dobré si zadefinovať v akom štýle by balkón či terasa mali vyzerať. Zvoliť si smer, niekedy nie je až také jednoduché a jednoznačné. K súčasnej moderne sa určite budú viac hodiť strohé, pravidelné a čisté línie a prevládajúce biele steny a obklady, zatiaľ čo rurálny štýl hýri všetkými možnými farbami a striedajú sa rôzne štruktúry a tvary. Treba si uvedomiť, že musíte zosúladiť všetko tak aby raňajky na terase boli tým pravým orechovým. Apropo, poznáte vôbec rozdiel medzi terasou a balkónom?

Termín„terasa“ pochádza z latinčiny kde znamená „zem“- tento pojem naznačuje, že terasa je postavená na vyvýšenom mieste, zvyčajne na vrchole budovy alebo sídla.
Moderné terasy poslúžia rôznym účelom. Môžu to byť otvorené záhrady, čoraz obľúbenejšie v mestách a prímestských oblastiach. Nádherná záhrada vysoko nad rušným veľkomestom je veľmi osviežujúca a izolované miesto vytvára oázu pokoja a kľudu. Na takúto strešnú terasu si môžete nainštalovať aj vírivku alebo bazén.

balkonek

Naproti tomu latinským termínom slova„balkón“ je zadefinované „veľké okno“. Vo všeobecnosti je balkónom vysunutá plocha priľahlá k stenám budovy. Môže byť pripojená k jednej alebo viac miestnostiam.
Balkóny sú zvyčajne malé a nie tak všestranne využiteľné ako terasy. Slúžia viacmenej ako prepojenie medzi interiérom a exteriérom. Aj malý balkón však urobí izbu vzdušnejšou a otvorenejšou. Veľa ľudí sa snaží z balkónu urobiť miesto kde si môžu dať cez víkend kávičku alebo ju premenia na malú záhradu kde si v pohode dopestujú aj paradajky či zemiaky. Ak je balkón napojený na kuchyňu môže poslúžiť ako dodatočná „miestnosť“ kde sa umiestní pračka, umývačka riadu alebo chladnička.