Každý z nás má alebo aspoň mal kamaráta, ktorý mal takýchto rodičov. Tí mu nedôverovali, stále ho kontrolovali, čo robí po vonku, s kým sa stretáva, pravidelne mu zasahovali do súkromia, hľadali, či si doma neschováva cigarety alebo podobne. Tento náš kamarát mohol byť aj vždy najmenej dlho vonku, a musel sa chodiť ukazovať domov, alebo mu matka neustále telefonovala.
Takýchto detí, na ktoré pôsobí vplyv týchto rodičov, majú tendenciu správať sa v dospelosti nasledovne.

děti

  1. Neznášajú, keď ich niekto kontroluje.

Už z detstva im ostal v sebe odpor k tejto záležitosti, takže nezáleží na tom, či to daná osoba myslí dobre, alebo nie, tento človek to jednoducho nestrpí. Vo vzťahu už vôbec nie.

  1. Prešli si divokým obdobím.

Samozrejme, nemusí to byť vždy, ale zvyčajne to tak je. Celkom paradox. Deti, ktoré sú najviac kontrolované majú tendenciu vystrájať rôzne rebelstvá. Oni za to však v podstate nemôžu. Kvôli tomu, že sú celú dobu pod kontrolou, tak sa snažia tejto kontrole vyhnúť.

  1. Sú z nich perfekcionisti.

To, že majú kontrolované, priam až organizované detstvo, má na ne také dôsledky, že potrebujú mať všetko pod kontrolou.

  1. Majú tendenciu byť takými rodičmi.

V detstve ich za tú kontrolu nenávideli a dnes sú presne takí istí. Aj to sa môže stať. Nie je to však žiadne pravidlo. Naopak zas môže byť, že budú k svojim deťom takí, že im nebudú nič zakazovať.

  1. Majú problémy s komunikáciou.

Nie je to vždy, ale vďaka tomu, že v detstve boli neustále vypočúvaný, a potrebovali vravieť všelijaké možné vysvetlenia, bývajú v dospelosti menej komunikatívny.

kravata

  1. Sú disciplinovaný.

Tvrdá výchova predsa len musela zanechať aj nejaké kladné vlastnosti aj do budúcna. Avšak nemusí to byť tiež vždy pravidlo.

  1. Aj v dospelosti rozmýšľajú, čo by na ich rozhodnutia povedali ich rodičia.

Stále majú v hlave myšlienku, či by sa im to páčilo, alebo nie, takže sa skoro vôbec nerozhodujú podľa seba.

Posted in Nezařazené