Príbeh spoločnosti sa začína v roku 1901. William Harley nakreslil motor vhodný pre bicykel. Následne sa spoločne s kamarátom z detstva Arthurom Davidsonom pokúsil tento nápad preniesť z papiera do praxe, čo sa im podarilo aj vďaka pomoci Arthurovho brata Waltera.
Prototyp však nebol schopný jazdy do kopca bez použitia pedálov, takže bol celý koncept prepracovaný a po úspešnom otestovaní sa trojica rozhodla začať s ich výrobou. Firma bola oficiálne založená v roku 1907 po tom, ako sa k zakladateľom pridal ďalší Arthurov brat William.

davidson

Podnik sa stal pomerne rýchlo úspešným, na čom mali veľký podiel hlavne armádne zákazky. Prežil dokonca aj obrovskú ekonomickú krízu v 30. rokoch a stal sa jedným z najväčších výrobcov motoriek v Amerike.
Po 2. svetovej vojne začala firma vyrábať stroje, ktorými sa celosvetovo preslávila – choppery. Pôvodne sa tieto modely tešili obľube len v malej skupine nadšencov, čo sa zmenilo v roku 1969 vďaka filmu Bezstarostná jazda, v ktorom sa hlavní hrdinovia vydávajú na dlhú cestu na dvoch nádherných motocykloch vyrobených práve spoločnosťou Harley-Davidson. Pre hnutie Hippies sa snímok stal ikonickým, podobne ako motorka symbolom slobody, voľnosti a rebélie. A tak tomu je dodnes.

Modernú produkciu podniku možno rozdeliť na šesť tried: Dyna, Softail, Sportster, Street, Touring a Vrod. Odlišujú sa od seba konštrukčne – napríklad veľkosťou a tvarom rámov alebo závesom kolies. Motor pozostáva z dvoch valcov umiestnených v uhle 45 stupňov voči zemi. Ich asymetrické striedanie vytvára špecifický zvuk, charakteristický pre všetky modely. Ten ich odlišuje od ostatných motocyklov.

logo

Nedosahujú závratné rýchlosti, jazda na nich je ale pomerne bezpečná a veľmi pohodlná. Umožňuje Vám sledovať zmeny krajiny, dáva možnosť zrelaxovať v sede a zabudnúť na svoje problémy. A o tom je každý jeden výlet na motorke. O pocitoch.