Existuje veľké množstvo orchideí. Niektorým sa darí len v ich domovskej krajine, iným pri vhodnej starostlivosti aj u nás. Ak patríte k majiteľom týchto nádherných a vzácnych kvetín poradíme vám ako sa z jej kvetov tešiť každý rok.
V našich obchodoch nájdete najčastejšie orchideu Phalaenopsis. Práve tento druh je jedným z najobľúbenejších pre svoje nádherné farebné kvety. Práve kvety vás na orchidei zaujmú ako prvé a práve pre ne po tomto kvete siahnete. Druh Phalaenopsis nie je náročný na pestovanie, takže sa nemusíte ničoho obávať.

orchidea

Umiestnenie orchidei.
Najvhodnejším miestom kam kvet umiestniť je svetlé, ale nie slnečné stanovište. Priame slnko orchidei neprospieva. Najviac jej vyhovuje východné, alebo západné miesto, kde keď dopadnú slnečné lúče nemajú takú intenzitu ako na obed. Vlhkosť približne 50% a teplota 20°C sú ďalšími ideálnymi podmienkami, ktoré životnosť kvetu len predĺžia.

Polievanie
Orchidea sa nepolieva. Potrebuje vodu, ale nezalievajte ju tak ako ostatné kvety. Ponorte orchideu aj s kvetináčom do vodného kúpeľa. Stačí väčšia nádoba s odstátou vodou (aby z nej unikol chlór a dosiahla izbovú teplotu). Orchideu nechajte ponorenú pár minút – pol hodinu. Pokiaľ idú bublinky z kvetináča zem stále nasiakava vodu. Po 7 až 12 dňoch kúpeľ zopakujte.
Vyhnite sa použitiu čerstvo napustenej vody. Najlepšia je dažďová voda.

Hnojenie
Na hnojenie použite hnojivo vhodné pre orchideu. Môžete použiť aj hnojivo pre kvitnúce rastliny. Prihnojujte ju hneď ako sa objaví kvetná stonka, alebo nové listy. Lepšie je hnojiť ju redším roztokom častejšie, než silným roztokom zriedka.

květ

Presádzanie
Vhodnú zeminu na presadenie orchidei nájdete bežne v obchodoch. Je lepšie investovať do nej než sa pokúšať namiešať vhodný substrát. Tento kvet presádzajte do priesvitného kvetináča – má vzdušné korene, ktoré potrebujú prístup svetla. Rastlinu presádzajte len po odkvitnutí. Ak ju presadíte pred, alebo počas kvitnutia môžu jej opadať púčiky.