Ak vlastníte auto a pozornosť venujete aj jeho kolesám, pravdepodobne ste sa už stali aj vy súčasťou debaty alebo minimálne úvahy o tom, že či zvolíte cenovo výhodnejšie plechové disky, alebo vsadíte na atraktívnejšie, ale drahšie elektróny (zo zliatin hliníka). Slovíčkom atraktívnejšie v spojitosti s hliníkovými diskami síce možno vyzdvihnúť ich krajší a štýlovejší dizajn, ale majú aj ďalšie oceniteľné výhody.

ráfiky na auto

Spomeňme ale najskôr to, čo všetci vidíme a máme na očiach. Hlinikove disky https://www.najdisky.sk/hlinikove-disky/ majú oproti tým plechovým viditeľne krajší vzhľad. A to je pre mnohých motoristov oceniteľný faktor, pretože pri výbere diskov si dávajú záležať práve aj na tom, aby tieto vyzerali esteticky, moderne a ak je to možné, tak aby vylepšili vzhľad celého auta. A s hliníkovými diskami sa takýto efekt skutočne dosiahnuť dá!

  • Naopak, pri plechových diskoch zasa hrozí, že tieto by svojim príliš „štandardným“ dizajnom mohli výzor luxusnejšieho auta o triedu degradovať.

biele auto, Mercedes

Ten rozdiel vo vzhľade medzi elektrónmi a klasickými „plecháčmi“ je vlastne viditeľný a je jasné, kto víťazí v tomto kole.

https://youtu.be/MAdLmtSA8G8

Hoci áno, možno si poviete, že výzor nie je všetko, disky sa údajne dokážu podpísať tiež pod jazdné vlastnosti. A to je pravda. Práve tým, že sú elektróny zo zliatin hliníka a prípadne iných ľahkých kovov, majú spravidla nižšiu hmotnosť. A akú to má spojitosť s jazdnými vlastnosťami?

  • Cítite to napríklad pri ľahšom rozbiehaní, ako aj pri ľahšom brzdení alebo dokonca pri zabáčaní do strán. Výsledkom je teda aj kratšia brzdná dráha a celkovo ľahší pocit pri ovládaní vozidla.

Nižšia hmotnosť elektrónov sa ďalej podpisuje napríklad aj pod menšie opotrebovanie súčiastok či takisto pod menšiu spotrebu paliva, a teda celkovo pod lepší ekonomický status. Dá sa povedať, pod nižšie finančné náklady pri údržbe vozidla, hoci áno, takéto typy diskov zo zliatin hliníka majú spravidla vyššiu kúpnu cenu, než tie plechové.