Maloobchodné tržby sa v minulosti posúvali na dol. No v dnešných dňoch sa situácia obrátila a mi sme zaznamenali nárast týchto tržieb na Slovensku, v Čechách a aj iných susedných krajinách.
Čo sa týka Slovenska, tak našim záchranným lanom pre ekonomiku bol minulý rok práve domáci dopyt. Odráža sa to od rôznych vecí a vplýva na to viacero faktorov. Môžeme k ním pripísať nárast mzdy a stále ceny niektorých tovarov aj služieb. Taktiež sa zlepšila situácia týkajúca sa zamestnania a pracovných pozícií. 

tržnice.jpg

  • Podľa výpočtov sa na Slovensku minulý rok minulo na potraviny približne 18,9 miliárd eur. Ak túto sumu porovnáme s rokom 2013, výde nám odchýlka a teda zlepšenie, či navýšenie o 3,4 percentá.  Samozrejme nejde o celkovú plochu Slovenska. Vždy sú nejaké regióny na tom lepšie. K tým, ktoré prispeli k tomuto navýšeniu patria predo všetkých Bratislavský, za ním hneď nasledujúci Trnavský a Trenčiansky. Ďalej Nitriansky, Žilinský a Banskobystrický. Zvyšné okresy sa dostali pod sumu 1400 mil.EUR.

Ako je možné, že Bratislavský kraj je na tom najlepšie? No z jednoduchých dôvodov, ktoré si mnohým jasné. Obrovský počet obyvateľov potrebuje predsa jesť. Bratislava a okolie sa vyznačuje vysokou mierou pracovných miest a skvelých platov. Z toho vyplýva, že keď si dobre zarobíte, môžete veľa minúť. K obyvateľom tohto kraja sa zarátali aj turisti, teda obyvatelia z okolitých krajín, ktorý prichádzajú zo zámerom lepších cien, ako u nich. Ich nákupy sú teda veľké.

účtenka.jpg

V Českej republike bolo taktiež navýšenie, no v poslednom čase trochu kleslo. Aj keď rast sa považuje za väčší, než bolo pôvodne očakávané.  V mesiaci apríl vzrástli tržby v maloobchodoch o 5,4 percentá a v marci sa to zvýšilo na 6,5 percent. Ekonómovia počítali s menším nárastom. Ich odhady boli na ,7 percent, takže toto ich prekvapilo.
V súčasnosti sa tento rast znižuje a nás domáci dopyt je na nižších priečkach a naši susedia Česi sú na ešte nižších číslach.

Posted in Nezařazené