Džínsy boli pôvodne vytvorené v roku 1873 Levi Straussom ako pracovné oblečenie pre robotníkov. Ich prvá podoba bola z oveľa pevnejšieho materiálu než tie dnešné, obľúbili si ich aj zlatokopi, a preto symbolizovali najmä nižšiu vrstvu obyvateľstva. Názov džínsy je odvodený od farbiva, ktoré sa do nich pridávalo. Populárnymi medzi strednou a vyššou vrstvou sa stali až v dvadsiatom storočí, kedy ich začali nosiť hollywoodske filmové hviezdy a postupne sa začali predvádzať ku koncu storočia až na prehliadkových mólach ako vysoká móda.
Každý potrebuje minimálne jedny dobre padnúce džínsy vo svojom šatníku. Stali sa populárnymi pre všetky vekové kategórie.

riflové kraťasy.jpg

Obliekajú sa už malým bábätkám, nosia ich mladí a rovnako ľudia v dôchodkovom veku. Džínsy sú univerzálnym kúskom. Nosia sa pri odlišných módnych štýloch a na rôzne príležitosti. Ako univerzálny kúsok sa hodia na bežné nosenie. Pri kombinácií so sakom a košeľou sú elegantnou kombináciou. Na dnešnom trhu je neskutočné množstvo podôb džínsov. Od klasických modrých cez čierne, biele, farebné. Vyrábajú sa džínsové šortky, sukne, košele…  
Podľa najnovších módnych trendov sa nosia opäť zvonové džínsy, aké zaznamenali úspech v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Roztrhané džínsy, ktoré boli populárne predtým by sa podľa trendov už nemali nosiť. Nemusíte sa však striktne riadiť módnym diktátom. Móda je nástrojom sebavyjadrenia. Ak sa v niečom cítite dobre a páči sa vám to, nemali by ste sa toho rozhodne vzdávať. Aj keď sa módne trendy menia, džínsy stále nestrácajú na popularite.

rifle.jpg

Sú najobľúbenejším druhom z odevov. Takmer každý vlastní minimálne jeden kúsok vo svojej skrini. Preto sú aj najuniverzálnejším. Hodia sa ku všetkému. Ak chcete mať vo svojom šatníku univerzálne kúsky, potrebujete štyri druhy džínsov. Jedny klasické, dobre sediace modré. Čierne, aké sa viac hodia ku elegantnejším kúskom. Biele, tie by sa mali nosiť v letných mesiacoch. A špeciálne ženy mávajú v šatníku nostalgickú spomienku na džínsy, ktoré už síce neoblečú, ale nikdy ich nevyhodia, ak by ich predsa jedného dňa znova obliekli. Tie už síce nie je nevyhnutné vlastniť. Džínsy nech sú akékoľvek, zostávajú prelomovým kusom oblečenia, bez ktorého by móda prišla o veľa.