Airsoft je bojový šport. Spájajú sa v ňom bojové taktiky, tímové akcie a prežitie na bojisku. Airsoft je veľmi podobný paintballu. Rozdielom je strelivo použité  v zbraniach a použité munície v boji.

puška

Ako som už spomínala paintball je podobný airsoftu. Rozdiel je v zbraniach taký, že paintballové zbrane nie sú skoro vôbec podobné reálnym zbraniam. Airsoft zbrane sú úplne kópie reálnych zbraní. Pri kvalitnejších  drahších modeloch nie je poznať skoro žiaden rozdiel. Pri výrobe zbraní by sa mali používať kvalitné a tvrdé plasty, čo už dnes nie je ani tak pravda. Lacné napodobeniny z nekvalitného plastu si dnes už kúpite aj na bežných jarmokoch či tržniciach. Airsoft zbrane majú náboje guličky, existujú rôzne kalibre, preto pri kúpte si vždy skontrolujte či vám sedí kaliber zbrane a priemer guličky. Stačí len guličky vložiť do zásobníka zbrane, natiahnuť a môžete strielať. V pieste zbrane sa nachádza stlačený vzduch, ktorý po stlačení spúšte vymrští guličku von.

Airsoftové zbrane môžeme rozdeliť do dvoch kategórií. A to sú dlhé a krátke.
Pri priamej hre v paintballe je hneď každému jasné, že či je osoba zasiahnutá alebo nie. Paintballový projektil vždy zafarbí po dopadnutí. No v airsofte je to zložitejšie, tam ide skôr o fair-play, pretože tam sa musí každý priznať. Ale pokiaľ sa nájde skvelá partia, tak by s tým nemal byť problém.

samopal

V airsoft zbraniach sa využívajú 3 mechanizmy: 1. manuálne, 2. elektrické a po 3. plynové. V paintballe poznáme len poháňané CO2, teda oxidom uhličitým.
Manuálne sú skôr tie lacnejšie a viac dostupnejšie. To sú tie, ktoré dokážete zohnať na tržniciach a jarmokoch. Nevýhodou je, že pred každým výstrelom treba zbraň natiahnuť. Zoženiete krátke aj dlhé. Cena býva od tých 7 eur pri krátkych a 20 eur pri dlhých. Dostrel býva tých 15 metrov aj keď sa uvádza viac. Nenechajte sa touto informáciou oklamať. Manuály sú ideálne pre začiatočníkov, ktorí nechcú hneď zo začiatku príliš investovať.