Zaobstarali ste svojim deťom škrečka, myš, potkana, alebo pieskomila? Aj keď tieto zvieratká na prvý pohľad vyzerajú tak, že neublíži ani muche, nie je to úplne tak. Sú to hlodavce . Tie majú zuby, pre ktoré nepredstavuje problém dokonca ani kov. Bol som očitým svedkom toho, že myši nezastavil ani kúsok kovovej doštičky, ktorou som zaplátal dieru v streche. Lozili mi ňou do domu. Trvalo im to necelý mesiac. Presne takéto nadprirodzené schopnosti majú aj naše domáce hlodavce.

hlodavec

Ak máte doma takéto zvieratko, v prvom rade dostatočne zabezpečte jeho klietku, alebo akvárium. V tomto smere, by som vám osobne odporučil skôr klietku. Akvárium s otvorenou vrchnou časťou, je pre nich ako nič. Tento problém nevyriešite ani tak, že od stien odsuniete všetky domčeky, alebo preliezačky. Okrem dobrý ch zubov, hlodavce vedia aj veľmi dobre skákať. Pokiaľ ste si už akvárium kúpili, na jeho vrch jednoznačne umiestnite zábranu, ideálne kovovú. Drevo a papier pre hlodavce totiž nepredstavujú žiaden problém. Musí byť i dostatočne ťažká, aby ju nenadvihli. Nezabudnite na to, že v nej musia byť otvory, aby malo zviera ako dýchať.

myš

Ani klietka, však nie je bezpečná na milión percent. rizikovým miestom sú hlavne dvierka. Už po krátkom čase vaše zvieratko príde na to, ako ich úspešne otvoriť. Zabezpečte ich preto háčikom, alebo štipcom.
 
Najohrozenejšie sú samozrejme káble. Nevedno prečo, ale hlodavce ich nadovšetko milujú. Na túto otázku naozaj neexistuje odpoveď, teda prečo hlodavce prehryzú každý kábel, na ktorý natrafia. Ak sa vo vašom byte nachádza škrečok, alebo potkan, je dobré všetky káble ukryť do chráničky. Ideálne do takej, ktorú neodkážu taktiež prehrýzť. V neposlednom rade, by ste mali vždy zatvárať dvere do tej miestnosti, kde klietku so zvieratkom máte. Ak aj utečie, je vysoká pravdepodobnosť, že ostane v danej miestnosti. Takto budete mať aj menej práce s hľadaním.