Rybolov je v podstate šport a aj tu delíme, či ho niekto vykonáva skôr pasívne, alebo aktívne. Každoročne sa totiž konajú rybárske preteky, na ktoré dochádzajú i rybári z iných štátov. Dokonca aj dosť vzdialených. Môžem to vidieť napríklad i v mojom malom mestečku, kde každý rok príde pri rieku Váh množstvo áut s cudzími štátnym poznávacím znakom a pomaly sa chystajú na začiatok závodného rybolovu, ktorý trvá celý víkend. No na vedľajšom jazere vidím rybárov, ktorí síce ryby chytajú často, ale podobných pretekov sa nezúčastňujú, berú tento šport pasívne, chytajú len sami pre seba z dôvodu, že ich to baví. Niektorí trávia pri jazere cez letné obdobie takmer celé dva mesiace, no tiež ich možno nazvať pasívnymi, pretože nereprezentujú náš rybársky zväz na pretekoch. Takým reprezentovaním a výhrou si však môže človek privyrábať na tom, čo ho baví a môže v podstate dovolenkovať pri rieke.

naviják

Každý pasívny i aktívny rybár však ku svojej úspešnosti pri love potrebuje hlavne odolný a praktický naviják, pretože lovenie rýb z jazera či rieky nie je vôbec také jednoduché, ako by si lajko možno myslel. Zvlášť pokiaľ sa podarí oklamať rybu vážiacu 20 kilogramov. Tú len tak bez pomoci navijaku nevytiahneme a môže sa stať, že nekvalitné navijaky nás zradia a takýto krásny úlovok môže zasa odplávať preč. Práve preto tomuto doplnku kladú mnohí skúsení rybári podstatný záujem.

pruty

Ako si však vybrať tú správnu možnosť?
Aj na internetovom trhu však nájdeme veľa možností i za rôzne ceny a každá má výhodu v niečom inom. Na výber sú však i drahšie produkty, napríklad s označením značky Protex, ktoré ocenia tí vášnivejší rybári. Ale v prípade záujmu určite nájdete aj lacnejšie možnosti, internet nám poskytuje možnosť veľkého výberu. Kvalitné sú určite i známe navijaky značiek Daiwa a cenou či praktickým využitím potešia i produkty značky Delphin. Internet a e-shopy nám aj v tomto smere zjednodušia život i výber.