Dĺžka tela plcha sivého sa pohybuje okolo 13- 17 cm. Najvýraznejší je jeho krásny huňatý chvost, ktorý meria takmer toľko čo telo- 12- 15 cm. Hneď po chvoste vás určite zaujmú obrovské guľaté oči. Práve vďaka nim môže plch vidieť v noci, no naopak svetlo je preňho nepríjemné. Ak mu zasvietite baterkou priamo do tváre, môžete pozorovať ako úplne stuhne. Vtedy totiž nič nevidí. Plch je teda nočné zvieratko, cez deň nemáte takmer žiadnu šancu sa s ním stretnúť. Obratnosť, ktorou sú tieto zvieratá obdarované sa niekedy podobá na nadprirodzené schopnosti. Okrem toho, že dokážu liezť na stromy, im nerobí problém ani zvislá stena, alebo šikmá strecha.

hlodavec
 
Plch sivý je našim najväčším plchom. Na Slovensku žije ešte plch lieskový, záhradný a lesný. Vyskytuje sa iba na necelej polovici územia a práve preto patrí medzi chránené živočíšne druhy.  Obýva najmä lesy, sady alebo veľké záhrady, kde môže nájsť dostatok miest na úkryt a samozrejme jedlo.
Uprednostňuje rastlinnú potravu ako zeleninu, ovocie, lesné plody, bukvice a žalude. Nepohŕdne ani drobným hmyzom a tým čo nájde v našej špajzi. Piškóty, zaváraniny, orechy, sladkosti alebo chlieb- na tom všetkom si veľmi rád pochutí.

myš
 
 Ak sa plch rozhodne udomácniť v našom dome či chate, nie je ľahké mu to vyhovoriť. Najčastejšie si urobí hniezdo na povale. Materiál na svoj brloh pri tom hľadá výlučne u vás doma. Paplóny, knihy, oblečenie, plastové obaly, dokonca voskové sviečky. To všetko dokáže elegantne zapracovať do svojej stavby. Je teda zjavné, že toto na pohľad roztomilé zvieratko dokáže narobiť poriadne škody. Nehovoriac o nehoráznom hluku, ktorý robí zásadne v noci.

les
 
Ak sa ho chcete zbaviť nesiahajte po pascách na myši alebo otrave. Po prvé je plch chráneným zvieraťom. Po druhé si takúto smrť naozaj nezaslúži. No a po tretie, to že zabijete jedného plcha ešte neznamená, že sa vám na povalu do týždňa nenasťahuje ďalší. Skúste ho skôr obalamutiť. Na svojom pozemku môžete postaviť búdku s malým otvorom kde sa plch veľmi rád nasťahuje i sám, pretože na rozdiel od povaly tam bude mať viac súkromia. Ak mu pri búdke začnete nechávať potravu, ktorú má rád, jeho sťahovanie určite nepotrvá dlho.
Ak sa nehodláte púšťať do plšieho stavebného projektu, pomôže i pravidelné plašenie (napríklad metlou), dobré zabezpečenie všetkých možných škár vo vašej streche ( myslíme aj tie najmenšie škáry), alebo si zaobstarajte mačku. Aj keď je mačka ozaj špičkový lovec, plcha uloví len málokedy, no jej neustále otravovanie ho prestane baviť a vašu povalu opustí dobrovoľne.