Vo Vašej peňaženke je prievan a smutne počúvate básnenie svojich kolegov a susedov o exotických dovolenkách. Prepadáte beznádeji, myslíte si, že toto leto znova nič nezažijete, pretože kopa zážitkov stojí kopu peňazí. Nemusí to byť však pravda a s najväčšou pravdepodobnosťou sa môžete dopracovať k úžasným zážitkom, na ktoré budete ešte dlho spomínať. Ako na to?

peníze

Spôsobov šetrenia je niekoľko, v malom aj veľkom. Skúste si napríklad na začiatok vytvoriť zoznam položiek, ktoré uhrádzate každý mesiac. Ideálne je vziať si do rúk výpisy z bankového účtu a skontrolovať pohyby, ktoré ste na ňom mali za posledný štvrťrok. Nepreskakujte nič a zapisujte položky do niekoľkých prehľadných základných množín: čo musíte zaplatiť pravidelne každý mesiac, jednorazové položky vyššej hodnoty, malé platby, ktoré sa vyskytli niekoľkokrát, ostatné platby.

·         Pravidelné platby – možno pokladáte za samozrejmosť, že Vám z účtu ubúdajú každý mesiac a nevenujete im pozornosť, ale v rámci nastavenia sa do šetrného režimu skontrolujte, že putujú na služby a veci, ktoré skutočne potrebujete. Byt alebo poistenie zaplatiť musíte, ale možno Vás prekvapia Vaše výdavky za služby, ktoré nepoužívate vôbec alebo len v obmedzenej miere. Príkladom je mobil, z ktorého takmer nikdy nevoláte, 30-dňová permanentka do fitness centra, v ktorom ste boli naposledy pred Veľkou nocou, predplatené cestovné. Nebolo by lacnejšie prejsť na iný program alebo dobíjanie, kúpiť si jednorazovo vstupné alebo využiť iný spôsob dopravy alebo sa niekedy previezť na bicykli?

·         Porovnanie cenníkov služieb , redukcia poplatkov – skontrolujte či konkurenčný poskytovateľ služieb neposkytuje výhodnejšie balíčky, vyhnite sa zbytočným poplatkom.
·         Jednorazové drahšie položky – zamyslite sa za akým účelom ste položku kupovali a skúste popremýšľať nad pomerom ceny a kvality. Je možné, že objavíte lacnejšiu alternatívu, ktorá je osvedčená.

peněženka

·         Malé platby – najľahšie a celkom slušné množstvo eur sa dá ušetriť na bežných výdavkoch, teda na tom, čo kupujete v malom, ale pravidelne. Nahraďte jednorazové tašky plátenkami, kupujte len toľko výrobkov s krátkou spotrebou, koľko reálne zjete a prípadný zvyšok zamrazte, zamerajte sa na sezónne lacné produkty a ak je možnosť, sami si ich nazbierajte v záhrade. Namiesto pravidelnej nedeľnej návštevy cukrárne napečte doma, požiadajte niekoho blízkeho, aby Vám pomohol s farbením vlasov alebo inými aktivitami, ktoré nie sú Vašou silnou stránkou a za ktoré zvyknete platiť.