Vznik papierových peňazí ako ich poznáme dnes sa dátuje do doby spred 300 rokov. Avšak papierové peniaze sa v Európe používali už v 15. storočí. V Číne dokonca o niekoľko storočí skôr. Dá sa teda povedať že rovnaký spôsob platenia používa ľudstvo už 500 rokov. Spôsob platenia je zo všetkých činností, ktoré denne robíme asi najstarší. Viete si predstaviť, že by ste s priateľmi komunikovali ako ľudia pred 500 rokmi ? Alebo aby ste sa prepravovali do práce ako ľudia pred 500 rokmi ? Čo keby sme jedli rovnaké jedlá a zubári a chirurgovia mali rovnaké pracovné nástroje ? Nikto si to nevie ani len predstaviť.

bitcoin

A predsa sme si zanechali spred 500 rokov aspoň ten spôsob platenia. Aj to sa však pomaly začína meniť.
Prvou fázou zmeny bola elektronizácia bankovníctva pred niekoľkými desaťročiami. Peniaze už nemuseli predstavovať hmotný predmet. Stačí, ak existujú ako číslo v banke. Ľudia potom idú do obchodu, vyberú platobnú kartu a cez terminál jednoducho presunú istý počet čísel z jedného účtu na druhý. Aj to už je forma virtuálnych peňazí.

Koľko bodov stojí tento chlieb ?
Očakávam, že v budúcnosti sa možnosť chytiť hmotné peniaze do ruky takmer úplne vytratí. Za celý mesiac v práci potom zarobíte nie 1000 korún, alebo eur, ale proste 1000 nejakých bodov. Banány budú stať dva body, auto bude stáť 10 000 bodov, telefón 600 bodov a tak ďalej.
Tento spôsob peňazí však musí niekto kontrolovať. Dnes sa kriminálnici snažia falšovať peniaze tak, že ich tlačia. V budúcnosti sa budú snažiť hacknúť vlastné účty a niekoľko „bodov“ si tam jednoducho pridať jednoduchým klikaním tlačítok na klávesnici. Len si to vyskúšajte, aké ľahké je vytvoriť 1000 bodov stlačením kláves 1, 0, 0, 0.

data

Všetci za jedného, jeden za všetkých
Dnešné virtuálne meny sa snažia takýmto hackerským možnostiam predchádzať tým, že v sebe majú zakódované akési „komunistické myslenie“. To znamená, že každý užívateľ virtuálnej meny môže kontrolovať transkacie kohokoľvek iného a každý jeden užívateľ je súčasne aj dozorný mechanizmus. Veľká škoda je, že sa virtuálne meny vo veľkom využili na špekulačné účely, to znamená že ich ľudia kupovali nie s cieľom ich udržiavať a časom za ne začať platiť, ale z dôvodu neskoršej výmeny opäť späť za doláre alebo eurá. Obrovské hodnotové výkyvy virtuálnych mien sú zatiaľ jednou z najväčších prekážok pri ich používaní. Snáď sa to do budúcna zmení.